Pokud něco chci, musím proto něco udělat. Nic není zadarmo...
Někteří páníčci, kteří k nám přijdou a chtějí pomoct se svým hafanem (ať už socializačním pobytem, nebo pomocí individuální procházky a společných socializačních procházek) čekají, že řekneme a předvedeme něco v podobě: tady zmáčknout, tady pohladit, tady zatáhnout,...a bude vyřešeno. Tak to ale v reálu není a ví to každý, kdo už nějakého toho pejska měl a něco řešil, nebo se o to aspoň snažil. Už snaha se cení a pejsek to moc dobře pozná 😉.
Často jsou lidé překvapení z toho, když se zmíníme o času, který strávíme výchovou a socializací daného jedince. Proč? Protože ani jedna ze zmíněných činností není zanedbatelná, zbytečná nebo na druhém místě a neměla by být pro žádného psa. Na co mi bude vítěz světových výstav, který venku neposlouchá a nemůže být puštěný. Na co mi bude nejrychlejší pes v Agility, když nebude schopný projít kolem jiného psa bez vyrválu. Na co mi bude nejsilnější pes v bull sportu, když mi domů nepustí návštěvu. Na co mi bude nejposlušnější pes na závodech, když na sebe nenechá sáhnout od cizího člověka a nezvládá děti. Dáme si takový příklad. Víte kolik hodin musí mít nacvičený pes, aby mohl pomáhat slepcům? Víte kolik hodin musí mít nacvičený pes, než jde do služby k policii/k vojákům? Víte kolik hodin musí mít nacvičený pes, než půjde k záchranářům? Ve všech případech hodně---> vždy tolik, kolik daný jedinec potřebuje. U některých je výcvik hračka, u některých to dá pěkně zabrat, to samé platí i pro výchovu a socializaci...individuální potřeby 🙂.
Pokud si tedy přeju "bezproblémového" společníka/y do svého života, tak mu musím věnovat čas a úsilí...nejenom v poslušnosti, ale i naučením základů slušného chování. Nestačí si jednou za měsíc nebo za 14 dní najít den, který tomu budu věnovat, pro většinu psů není ani jednou za týden dostatečné...pamatujte, vychovávám psa pokaždé, když jsem s ním v kontaktu, nejen když se mi chce a nebo na to mám zrovna náladu.
Čím více si dám záležet v období štěňátka a puberťáka, o to jednodušší bud mít práci s pejskem v dospělosti. Nenechte se nikým zviklat, když vám řekne, že je na to váš pejsek už starý (známe to z vlastní zkušenosti), v každém případě si jde najít společnou řeč a domluvit se, jen se na to musí v každém období života trošku jinak 😉.
Archinek, Nailiška a Barunka
Příspěvek na FB